Diving z Klientem
Często przychodzą do mnie ludzie, którzy mają już za sobą doświadczenie psychoterapii, czasem wieloletniej, ale nadal nie odczuwają zmian. Nie zawsze jest to wina terapeuty; możliwe, że nacisk był położony na przepracowanie traum biograficznych, na próbę „przepisania” przeżytego życia, czyli po prostu na uzdrawianie biografii. Warto pamiętać, że człowiek to nie tylko suma dat i wydarzeń, przeżytych od pierwszego krzyku aż do momentu spotkania z terapeutą, lecz głęboki system, który zawiera w sobie cały świat. Mogą minąć lata terapii, a oczekiwany rezultat nadal pozostaje nieuchwytny.
Ważne jest zrozumienie, że świadomość człowieka to żywa, zmienna substancja, rodząca się z niewidzialnych głębin przeszłych doświadczeń. To właśnie one stają się nicią przewodnią, która, rozwijając się, oświetla drogę duszy. Człowiek jest bowiem wielowymiarowym systemem, na który wpływa cały kalejdoskop czynników.
Psychoterapia pomaga zrozumieć, jak traumatyczne doświadczenia wpływają na rozwój psychiczny. Dopiero ich uświadomienie pozwala przekształcić negatywne konsekwencje w pozytywne. Trauma emocjonalna mogła powstać dawno, dawno temu, a nawet — według niektórych koncepcji — w poprzednich wcieleniach, i oddziaływać na nas przez wiele lat. Przypomnijmy sobie hrabiego Drakulę, który przez wieki szukał swojej ukochanej. Jego ciało potrafiło żyć długo, nasze nie, ale dusza to coś innego. Nasze traumy mogą przechowywać pamięć o emocjonalnym nacisku doświadczonym w trudnych sytuacjach. Zrozumienie własnego losu i przyczyn cierpienia może zająć dużo czasu, a pytanie „za co?” może powracać nieustannie.
Trauma emocjonalna potrafi „zamrozić” człowieka, a wtedy do gabinetu terapeuty trafiają osoby uosabiające te zastygłe stany: „smutny rycerz”, „obalony władca” czy „upokorzony niewolnik”. W ich wnętrzu siedzi głęboka, „zamrożona” pamięć, choć na zewnątrz mogą wydawać się inni. W trakcie terapii człowiek odkrywa głębię swojej natury, dążąc do zdobycia mądrości i „rozmrożenia” ukrytych w sobie aspektów. Każdy przechodzi ten proces na swój sposób. Idąc do psychoterapeuty, człowiek szuka pewnej formy mądrości. Można tu przywołać bohaterów z Krainy Oz: Strach na Wróble pragnął rozumu, a Blaszany Drwal – kochającego serca.
Dla psychoterapeutów i psychologów ważne jest, by pamiętać, że uzdrowienie nie dokonuje się poprzez ogólne frazy, lecz dzięki głębokiemu wniknięciu w istotę człowieka. W takim ujęciu terapeuta staje się przewodnikiem, pomagającym odkryć wewnętrzny świat i osiągnąć nowe zrozumienie. Zrozumienie natury człowieka pozwala stworzyć warunki dla jego przemiany w procesie terapii.
W swojej pracy wykorzystuję modelowanie matematyczne, patrzę w niebo i śledzę zmiany według „niebiańskiego zegara”, na który wskazują planety, a także otwieram przed klientem świat obrazów. Wszystko po to, aby mógł on dotknąć samego siebie i pozostać w trwałym kontakcie zarówno ze sobą, jak i z rzeczywistością.
👆 Zapraszam na Jogę Twórczości, na której otrzymasz nową wiedzę, ciekawe informacje min. o mózgu oraz popracujesz terapeutycznie.
👌 TELEGRAM – BYĆ ZDROWYM TELEGRAM – PSYCHOLOGIA i MATEMATYKA
👆 Zapraszam do profilaktyki chorób za pomocą homeopatii – skuteczne leczenie za pomocą małych dawek/ kontakt@emma-lange.pl
👆 Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do nas, na wykłady, webinar, do naszego sklepu.
👆 Zapraszamy do naszej Akademii Integralnej i Twórczej Psychologii.