Dzisiaj opowiesz Emmo o ważnej roli woreczka żółciowego, o jego schorzeniach, jak im przeciwdziałać…

Jest to organ, który często stwarza ludziom problemy. Wiele osób mówi, że nie ma już woreczka żółciowego, ale należy pamiętać, że fizycznie można go usunąć – czy to z kamieniami, czy też z polipami, ale problem emocji, które spowodowały jego schorzenie w nas zostaje.

Jakie objawy świadczą o schorzenia woreczka żółciowego?

Gdy zaczynamy odczuwać ból w prawym boku i pod żebrami, to sygnał, że boli pęcherzyk żółciowy. Jeśli zaczynają się problemy, to mogą być z nimi związane następujące rzeczy: kamienie, polipy lub stan zapalny. Wątroba ciągle produkuje i syntetyzuje żółć. Żółć trafia następnie do pęcherzyka żółciowego, a gdy jemy, to żółć z woreczka wyrzucana jest do dwunastnicy i uczestniczy w procesie trawienia. Jeżeli wystąpi sytuacja, że wytworzy się duży kamień i zamknie wyjście żółci z woreczka, to doprowadzi do powstania stanu zapalnego trzustki. Dlaczego? Ponieważ enzymy wytwarzane przez trzustkę nie są wyrzucane do dwunastnicy i zaczynają tę trzustkę niszczyć.

Czy ilość posiłków w ciągu dnia powinna być duża, czy mała Emmo? Czy ma to jakieś znaczenie dla zdrowia naszego woreczka żółciowego?

Jeśli człowiek je bardzo rzadko – dwa lub trzy razy dziennie, to może u niego wystąpić zastój żółci, mogą wytworzyć się kamienie. Jeść powinno się od 4 do 6 razy dziennie. Z diety należy wyłączyć tłuste produkty, należy jeść więcej warzyw.Czy każdy ból z prawej strony ciała świadczy o chorobach woreczka żółciowego?

Z prawej strony pod żebrami może boleć dwunastnica. Świadczyć to będzie o stanie zapalnym dwunastnicy. Może to doprowadzić do powstania wrzodów.

Co wywołuje problemy z woreczkiem żółciowym, jakie są przyczyny niedomagań woreczka?

Problemy z woreczkiem żółciowym mogą być wywołane różnymi bakteriami, a wtedy najlepsze efekty lecznicze daje lek metronidazol.

W jaki sposób sprawdzić, czy faktycznie boli nas woreczek żółciowy, a nie np. dwunastnica?

Aby sprawdzić, czy rzeczywiście boli nas pęcherzyk żółciowy, możemy przeprowadzić prosty test – podnosimy prawą rękę do góry a palcami lewej ręki lekko opukujemy miejsce pod żebrami, po prawej stronie. Jeśli wystąpi ból, to wtedy mamy do czynienia z problem woreczka żółciowego. Ból związany z nieprawidłową pracą tego organu może być bardzo duży. Mogą wystąpić nudności, wymioty. Temperatura może podnieść się do 37,2 – 37,3 stopnia Celsjusza. Kiedy występuje stan zapalny, to zwiększa się objętość woreczka, może on ulec pęknięciu i wdaje się ogólny stan zapalny, bo wewnątrz zaczyna rozchodzić się żółć. Oczywiście trzeba wtedy wyciąć woreczek. Różne są metody pozbywania się tego organu, min. metoda laparoskopowa.
Bardzo ważne jest to, aby każdy z nas starał się ograniczać ilości zjadanego jedzenia w jednym posiłku. Trzeba wspomagać swój woreczek i jeść mniej, ale za to częściej.

Oprócz stanu zapalnego woreczka, jakie jeszcze mogą być jego schorzenia?

W woreczku mogą być też polipy, mogą być narośla. Polipy mają różną formę. Może być pojedynczy polip, a może być też cała ich kolonia. Jeśli człowiek jest podatny na tworzenie się kamieni, to mogą też wystąpić polipy. Polipy powszechne są u kobiet powyżej 30-tego roku życia. Przyczyn ich powstawania medycyna współczesna jeszcze nie odkryła. Podstawowe niebezpieczeństwo stanowi to, że mogą one stać się zagrożeniem i przekształcić w onkologiczne schorzenie. Objawów zewnętrznych występowania polipów w pęcherzyku żółciowym nie ma. Wykrywa się je zazwyczaj przez przypadek, w czasie badań usg. Jeśli jest ich bardzo dużo, to dają o sobie znać tępymi bólami w podżebrzu tuż po posiłku.

A co w przypadku, jeśli polipów jest bardzo dużo?

Jeśli wykryjemy, że w woreczku żółciowym mamy bardzo dużo polipów, kolonie w wielkości ponad jednego centymetra, to wtedy należy woreczek usunąć. Jeżeli nie jest to tak zaawansowane stadium, to możemy się leczyć glistnikiem jaskółcze ziele. Bierzemy wtedy jedną dużą łyżkę tego ziela, zaparzamy szklanką wrzątku w termosie i odstawiamy na dwie godziny. Po tym czasie zaczynamy pić porcjami – 2 duże łyżki trzy razy dziennie na 30 minut przed jedzeniem. Czas takiego leczenia to 30 dni, potem robimy 10-dniową przerwę, pijąc nagietek, po czym na powrót zaczynamy przyjmować glistnik przez 30 dni. Należy jednak uważać, bo glistnik może nie pasować każdemu! Jest to roślina jednak trująca. Zatem ci z nas, którzy mają problemy z sercem, podwyższone ciśnienie krwi (glistnik powoduje zwiększenie ciśnienia), którzy miewają biegunki (jelito drażliwe) oraz ludzie, którzy cierpią na niewydolność wątroby, powinni na glistnik uważać.
Na polipy pomaga również mieszanka ziół – rumianek lekarski z glistnikiem (w równych porcjach). Jedną dużą łyżkę ziół należy zalać szklanką wrzątku, odstawić na godzinę. Zażywać po jednej dużej łyżce na 30 minut przed jedzeniem. Na tę mieszankę powinny uważać te osoby, które mają problemy alergiczne po spożyciu rumianku (będziemy omawiać właściwości rumianku). Można również wspomóc się piołunem naturalnym, bądź homeopatycznym – artemisia 15 albo artemisia 30.
Poza tym można zjadać ząbek czosnku – trzeba go pokroić na kilka części i połykać, popijając wodą, po czym zjadamy kawałek ciemnego chleba. Można to robić nawet profilaktycznie.Nie każdy może jeść czosnek, prawda?

Tak, więc należy pamiętać, że czosnek jest produktem mocno agresywnym. Jeżeli żujemy go, to czosnek, mieszając się ze śliną (ze środowiskiem zasadowym), tworzy związek szkodliwy dla serca. Jeśli go połykamy, to razem z kwasem solnym tworzy związek działający jak antybiotyk.
Dla wsparcia woreczka jedzmy od czasu do czasu grzyby kurki. Zawierają one w sobie element, który działa jak naturalny antybiotyk. Możemy je spożywać tylko wtedy, gdy nie ma ostrych objawów dysfunkcji pęcherzyka żółciowego.

Słyszałam, że ruch, ćwiczenia fizyczne są dobrym remedium na schorzenia przewodu pokarmowego, czy to prawda w przypadku schorzeń woreczka żółciowego?

Woreczek żółciowy uwielbia ruch, więc dużo chodźmy, pływajmy, gimnastykujmy się – im większa aktywność, tym łatwiej wydziela się żółć w woreczku.

A co w przypadku, gdy mamy kamienie żółciowe w woreczku?

Kamienie żółciowe to twory krystaliczne, które znajdują się w woreczku bądź w drogach żółciowych. Jeśli są w woreczku, to najczęściej spotyka się je u kobiet. Tworzą się na skutek nieprawidłowego żywienia. Przemiana materii jest zmienna, może to być predyspozycja genetyczna. Jeśli kamieni jest dużo, to trzeba woreczek usunąć.

Z czego formują się kamienie żółciowe?

Podstawowym składnikiem kamienia w pęcherzyku żółciowym jest cholesterol i sól wapnia. Gdy tych składników jest za dużo, to zaczyna się formować kamień, zaczyna rosnąć. Kamienie małe mogą wydostawać się razem z żółcią, ale gdy są większe lub mamy zwężone drogi żółciowe, mogą utknąć w przewodach i zaczyna się stan zapalny. Kamienie hamujące w drogach żółciowych przepływ żółci, mogą spowodować stany zapalne wątroby (nazywane „stanem zapalnym dróg żółciowych w wątrobie”).  System wydalania żółci zostaje zablokowany, rozmnażają się różnego typu bakterie, które trafiają do krwi. I tak powstają różnego rodzaju kłopoty ze zdrowiem.

Emmo dziękuję za ciekawy wykład. Jest to pierwsza część, która dotyczyła aspektu zdrowotnego. Zapraszamy na drugą część, która już wkrótce ukaże się, a będzie dotyczyła podłoża psychicznego chorób woreczka żółciowego.

*rozmawiała Ewa Maria Jałmużna

Jeśli chcesz zasięgnąć informacji na temat terapii, ofert, kursów, książek, to możesz do mnie napisać: kontakt@emma-lange.pl
lub zadzwonić: 502562629

Zapraszamy do szkoły samorozwoju, na inne nasze kursy  i terapie 

 PortfolioKalendarz Biodynamiczny